Sema Hastanesi Beyinbanner Sema Hastanesi Beyinbanner2

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi (NÖROŞİRÜRJİ)

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi, bir diğer deyişle Nöroşirürji, merkezi ve periferal sinir sistemi bozukluklarının mekanik müdahale yoluyla tedavisini yapan bir cerrahi uzmanlık dalıdır. Bu dalda uzmanlık alan tıp doktorlarına da Nöroşirürjiyen denmektedir. Bu uzmanlık eğitiminin sonrasında daha üst ihtisas dalları olarak spinal, fonksiyonel, tümör, vasküler, pediatrik nöroşirürji gibi dalları da vardır.


Tıbbın en cok dikkat ve tecrübe isteyen dalı sayılır. Bu durum, kliniklerde; yüksek teknoloji, bilimsellik ve deneyimli bir ekiple çalışmayı zorunlu kılmaktadır.


Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi yani Nöroşirürji günümüz tıbbının dinamik ve sürekli gelişen alanlarından birisidir. Bu alandaki yeniliklerin ve ileri teknolojinin referans kliniklerinden biri olan Sema Hastanesi Nöroşirürji Kliniği, gerek beyin gerek omurilik ve gerekse de sinir cerrahisi konularında alanında kaliteli, deneyimli ve özellikli tanı ve tedavi hizmeti sağlamaktadır.


Kliniğimiz, hastalarını mümkün olan en kısa sürede normal yaşantılarına döndürmek için çalışmakta ve gerek sayısal olarak gerekse kalite açısından incelendiğinde Türkiye’nin ve Avrupa’nın pek çok önde gelen Nöroşirürji kliniklerinin niteliklerini taşımaktadır.


Uluslararası düzeyde üniversitelerde eğitimlerini tamamlamış, en seçkin hastanelerde görev almış akademisyen hekimlerden kurulmuş olan ekibimiz, özel eğitim görmüş hemşire, teknisyen, fizyoterapist ve diğer çalışanlarımız ile, olası durumlara en hızlı ve en doğru şekilde müdahale edebilmektedir.


Hastanemizde özellikli beyin ameliyatları da dahil olmak üzere tüm beyin, omurilik ve sinir ameliyatlarının yapılabilmesi için gelişmiş teknik alt yapı ve donanım mevcuttur. Nöroşirürji bölümümüz; tüm dahili bölümler ve yoğun bakımın tam bir koordinasyonu ile çalışmaktadır. Kliniğimize 24 saat acil şartlar altında dahi başvuran hastalarımıza anında müdahale edilebilmekte ve tüm Nöroşirürji ameliyatları yapılabilmektedir.


Sema Hastanesi Nöroşirürji Kliniği hekimleri, birçok bilimsel toplantı ve konferansa davet edilmekte ve önemli özellikli cerrahi konularda geliştirdikleri tekniklerle ilgili eğitimler vermektedir.


Sema Hastanesi Nöroşirürji Kliniği'nin hastanemiz 1. katında bulunan cerrahi servisi ünitesinde, toplam 40 adet yatak kapasitesi vardır. 4 adet süit oda olup, tüm odalarımız tek hasta yatışı alt yapısına sahiptir. Her yatak başında merkezi sistem oksijen, vakum, çağrı zili ve aydınlatma içeren "head wall trunk" vardır. Nöroşirürji Kliniği, sorumlu hemşireler başkanlığında, ayrı kadrolarla 24 saat kesintisiz hizmet veren, toplam 20 hemşire ile çalışmalarını yürütmektedir.


Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Kliniğimizde, yılda ortalama 500 ameliyat yapılmaktadır. İki oda şeklinde organize olmuş ameliyathanelerimiz, Nöroşirürji cerrahisine uygun yapılandırılmıştır. Yoğun bakımla entegre yapıda ve aynı katta yer almaktadır. Ameliyat odalarındaki monitörlerden gerekirse yoğun bakımdaki hasta verileri de izlenebilmektedir. Ameliyathanelerde monte edilmiş özel kameralar vasıtasıyla yapılan özellikli ameliyatlar kapalı devre ile konferans salonundan, internet bağlantısı ile dünyanın herhangi bir merkezinden izlenebilmektedir.


Nöroşirürji Kliniğimizde,


- Beynin ya da omurilik dokusunun içinden kaynaklanan veya ona dışarıdan basarak sorun oluşturan tümörler,
- Beyin dokusunu ya da omuriliği besleyen damarlarda balonlaşma (anevrizma),
- Arteriovenöz malformasyon, kavernom gibi rahatsızlıkları,
- Karotid stenozu denilen boyun damarlarındaki daralmalar,
- Doğumla birlikte olan meningomyelosel gibi sinir sisteminin oluşumu sırasında gelişen rahatsızlıklar, hidrosefali adı verilen ve kabaca beyin boşluklarındaki sıvı miktarının artışı, ayrıca doğuştan kafatasındaki şekil bozukluklarının tedavisi,
- Bel fıtığı (Lomber disk hastalığı) ve Boyun fıtığı (Servikal Disk hernileri) başta olmak üzere her türlü omurga hastalıkları,
- Kafa ve omurilik yaralanmaları,
- Periferik sinir denilen kol ve bacak sinirlerinin her türlü sıkışması, travma ve kesikleri, tümörlerinin cerrahi tedavisi
- Beyin damarlarının tıkanıklıkları
- Beyin kanamaları
- Ağır epilepsi (sara) hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıkların ve OKB (obsesif kompulsif bozukluk) gibi bir takım psikiyatrik hastalıkların cerrahi tedavisi
- Trigeminal nevralji,ağır kanser ağrıları, tik hastalığı (hemifasiyal spazm) gibi hastalıkların cerrahi tedavisi. (Fonksiyonel nöroşirürji)
gibi özellikli ameliyatlar çok yüksek başarı oranı ile yapılabilmektedir


Kliniğimizde sosyal güvenlik sistemlerine tabi olan her hastanın tedavisi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra özel sağlık sigortası olan hastalar da sorunsuz bir şekilde tedavi edilebilmektedir.


[Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi]
© 2011 Sema Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği / Her Hakkı Saklıdır.
design by nar bilişim